Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie, Drodzy Uczniowie,

Jest teraz szczególny czas, w którym musimy przestrzegać wiele zasad bezpieczeństwa w trosce o zdrowie swoje i innych, co spowodowało dla większości z Nas zmianę stylu życia i przyzwyczajeń. Jak każda zmiana ta również budzi wiele trudnych emocji, chciałyśmy Państwu przedstawić kilka propozycji co zrobić w tym czasie z dzieckiem.

1. Przestrzegać dyscypliny higieny
  2. Przygotować plan dnia ( dla dzieci ze spektrum autyzmu) aby wprowadzić poczucie bezpieczeństwa i uniknąć zachowań niepożądanych.
  3. Unikać zgromadzeń, placów zabaw
  4. Proponujemy spacery w miejsca mało uczęszczane, zachować bezpieczny odstęp od drugiego człowieka ok. 3 m.

5.Wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych i pamiątek, opowiadanie historii z życia dziecka i rodziny, nie unikać opowiadania o trudnych chwilach z życia rodziny i jak sobie wspólnie z nimi poradzili.

6.Pozwolić dziecku na samodzielne ( ale bezpieczneJ ) zaplanowanie czasu wolnego.

7.Wspólne gry planszowe, czytanie, spacery, oglądanie filmów, gry w karty, malowanie kamieni, robienie postaci z masy solnej, przygotowywanie ozdób świątecznych, robienie doświadczeń: posadzenie rzeżuchy, fasoli, odzyskiwanie soli z solanki

8.Teatr Guliwer udostępnia przedstawienia online

9.Nauka przez zabawę na spacerze: liczenie, szukanie wiosny, rysowanie na piasku,

10.Zabawa w słowa : szukanie wyrazów na ostatnią literę poprzedniego słowa

11.Kalambury

1. Jest to czas na usamodzielnianie dziecka np; samodzielne przygotowanie prostego posiłku, przygotowanie garderoby dostosowanej do pogody, proste prace techniczne, sprzątanie, segregowanie.
  2. W czasie kiedy musimy ograniczyć kontakty z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi ważne jest aby utrzymywać je za pomocą technologii: telefony, Skayp, SMS.

Starajmy się zachować spokój i rozsądek. Nie unikajmy odpowiedzi na trudne pytania dzieciaków. To ważne, aby nie zostawiać ich w niepewności i strachu.

Dla uczniów młodszych  garść wiedzy ze strony Fundacji Dajemy dzieciom Siłę

Z poważaniem Bożena Kepler psycholog , Monika Mrozińska psycholog i Hanna Fabirkiewicz pedagog